SUNWOMENS Blogumuzda Sürekli güncelleme çalismalari devam etmektedir.Sitemizi Arkadaşlarınıza,Dostlarınıza ve Tanıdıklarınıza Tavsiye Ediniz!!! Görüs ve önerilerinizi bizimle paylasabilirsiniz ! Paylasimlarinizi yorum bölümüne yazabilir veya'gzmm_2016@hotmail.com'ile iletisime geçebilirsiniz

28 Nisan 2016 Perşembe

Apandisit Ameliyatı(Appendektomi)Apandisit Ameliyatı(Appendektomi)
Apendektomi, kör bağırsağın ucu olan, içi boş kese şeklindeki kısmın iltihaplanması sonucu alınmasıdır.
Apandisit, apendiks ya da apandis adı verilen kesenin iltihaplanmasıdır. Bu durum genellikle erkeklerde görülür. En sık görüldüğü yaşlar 10-14 olmakla birlikte yaşı ya da cinsiyeti ne olursa olsun herkeste oluşabilir.
Apendektomi ciddi bir cerrahi operasyon olarak kabul edilir. Bu nedenle bir ameliyathanede uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Operasyon esnasında bir anestezi uzmanı hazır bulunarak hastanın genel anestezi altına alınmasını sağlar. Ameliyat açık ya da laparaskopik olarak iki şekilde yapılır.
Geleneksel açık ameliyatta karnın sağ alt bölümüne uzunluğu en az 7 cm olan bir kesi uygulanır. Karın içi tabakaları açılarak organlar bir anormalliğe karşı hızlıca tarandıktan sonra apandis kesesi bulunur ve kör bağırsaktan ayrılır. kas tabakaları ve cilt birlikte dikilir.
Laparaskopik ameliyatta karnın alt sağ kısmında uzunluğu yaklaşık 2.5 cm olan üç ya da dört kesi açılır. Kesilerin birinden küçük bir kamera geçirilir. Diğer kesilerden cerrahi aletler geçirilir ve karın içi kamera yardımı ile gözlemlenir. Apandis yerinden ayrılır ve kör bağırsak dikilir. Aletler ve kamera dışarıya alındıktan sonra kesiler dikiş ya da bantlarla kapatılır. Bu yazi saglik.ceplog.com sitesi için hazirlanmistir.
Yöntemlerin avantaj ve dezavantajları göreceli olarak farklıdır. Uzman bir cerrah her iki işlemi de ortalama 1-2 saat içinde tamamlar. Açık ameliyat laparaskopik ameliyattan her zaman uzun sürer. Hastanın komplikasyonlara maruz kalışı açık ameliyatta her zaman fazladır. Açık ameliyat daha komplike ekipmanlar gerektiren, hastanede daha uzun zaman kalınmasına neden olan cerrahi tipidir. Açık ameliyatta ağrılar, beslenme problemleri daha sık görülür. Buna karşın kadınlarda açık ameliyat yapılmasının daha yararlı olacağı belirtilmektedir. Böylece operasyon esnasında varsa başka problemler de gözlenlenebilir.

Apandisit Ameliyatı(Apendektomi) ile ilgili görsel sonucu
Apandisit teşhisi koyulduktan sonra hasta ameliyata hazırlanır. Bu süreç genelde 1-2 saat sürer. Anestezi uzmanının onayından sonra hasta ameliyathaneye alınır. Eğer şiddetli kusma varsa ameliyat biraz ertelenebilir. Bu yazi saglik.ceplog.com sitesi için hazirlanmistir.
Ameliyattan sonra hastalar mide ve bağırsak işlevlerinden emin olunmadıkça sıvı ve katı herhangi bir gıda alamaz. Beslenme bağırsak hareketleri ile başlar. İlk günlerde meyve suyu, et suyu, çorba gibi sıvı gıdalarla beslenilir. Hastanın mümkün olan en kısa sürede yürümesi istenir. Ameliyat sonrası dinlenme süreci operasyonun türüne göre değişir. Açık ameliyatlarda hareketler 3 hafta, laparaskopik ameliyatlarda 1 hafta kısıtlanmaktadır.
Apandisit ameliyatı riskleri diğer cerrahi operasyonlarla genellikle aynıdır. Genel anestezi verilir ve karın boşluğu açılır. Sigara içen hastalarda önemli komplikasyonlar gelişebilir. Kanama oluşabilir. Kan nakli nadiren gerekmekle birlikte hastanın uzun süre yatak istirahatinde kalması gerekebilir. İç organlar dokulara yapışabilir ve fıtık oluşabilir. Ameliyat sonrası komplikasyon oluşma riski yüzde 3′tür.
Apandisit karında patlamış ise sorun daha şiddetli olmakta ve ek komplikasyon gelişme riski artmaktadır. Bu durumda enfeksiyon tüm karına yayılacaktır. Bu yazi saglik.ceplog.com sitesi için hazirlanmistir.
Hastaların çoğı ameliyattan hemen sonra kendini iyi hissetmeye başlar ve 24 saat içinde taburcu edilir. Ancak 3-5 gün hastanede kalmak gerekebilir. Hastaların büyük kısmı üç hafta içinde normal faaliyetlerine geri döner. Apandisit hastalığının ölüm riski daha önceleri çok fazla iken günümüzde bu oranında bir milyonda bir olduğu düşünülmektedir. Ancak teşhisin erken koyulması şarttır. Teşhis koyulması oldukça zordur. Bu nedenle ihtimal görüldüğünde cerrahlar apandisi almak istemektedirler. Ameliyat edilen hastaların yüzde 20′sinde genellikle iltihaplanma görülmektedir. Bu yazi saglik.ceplog.com sitesi için hazirlanmistir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder