SUNWOMENS Blogumuzda Sürekli güncelleme çalismalari devam etmektedir.Sitemizi Arkadaşlarınıza,Dostlarınıza ve Tanıdıklarınıza Tavsiye Ediniz!!! Görüs ve önerilerinizi bizimle paylasabilirsiniz ! Paylasimlarinizi yorum bölümüne yazabilir veya'gzmm_2016@hotmail.com'ile iletisime geçebilirsiniz

28 Nisan 2016 Perşembe

Koroner Bypass Ameliyatı

Koroner Bypass Ameliyatı

Halk arasında damar sertliği(ateroskleroz) bilinen damar içi duvarına yerleşip damarlarda darlıklara neden olmaktadır. Belirtiler göğüs ağrısı ile başlayıp kalp krizine kadar ilerler. Yani kalbe atar damarlardan ulaşan kan miktarı yeterince az olduğunda ani krizlere neden olmaktadır. Bunun sonucunda hastalar sağlık kuruluşuna başvurduğunda anjio işlemi uygulanır ve tıkalı damar açılır ya da stent konularak atar damarların tıkanması ihtimali azaltmak adına stent adı verilen kan akışını sağlayan kafes şeklinde bir parça konulmakta ve tıkalı atar damardan istenilen seviyede kan akışını sağlamaktır.
Gelelim asıl konumuza;
Kimlere Bypass yapılır?
Balon ve stent işlemlerinde istenilen damar akışına ulaşılamadığı zamanlarda Bypass işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca birden fazla tıkalı damar söz konusu ise Bypass işlemine başvurulur. Bypass işlemi genel anestezi altında yapılır yaklaşık 4 saat sürmekte ve dolaşım ve solunum bir makineye bağlı şekilde sürdürülür. Makine insan yaşamının devamı için solunum ve dolaşımı yaşamsal sürdürülebilirliği sağlamak için gerekli olan organlara kan ve solunumu iletir.
Ateroskleroz tekerrür edebilen bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan faktörler yaş , cinsiyet, genetik aileden gelen bir faktörde etki etmektedir.
Ameliyattan sonra gerekli kontroller için kesinlikle zamanında doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca sigara kullanılmamalı, egzersiz yapılmalı ve yağ ve tuz tüketimi kesinlikle azaltılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder