SUNWOMENS Blogumuzda Sürekli güncelleme çalismalari devam etmektedir.Sitemizi Arkadaşlarınıza,Dostlarınıza ve Tanıdıklarınıza Tavsiye Ediniz!!! Görüs ve önerilerinizi bizimle paylasabilirsiniz ! Paylasimlarinizi yorum bölümüne yazabilir veya'gzmm_2016@hotmail.com'ile iletisime geçebilirsiniz

14 Kasım 2016 Pazartesi

Akciğer Kanseri,Akciğer KanserininTedavisi,Akciğer Kanserinin Belirtileri

nocanvas_akciger-kanseri-kucuk-hucreli-olmayan

Akciğer Kanseri bütün dünyada en önemli ölüm sebebi olan kanserdir.Akciğer Kanseri erkeklerde ölümle sonuçlanan bir numaralı kanserdir ve kadınlarda göğüs kanserini geride bırakmıştır.Akciğer Kanseri olan insanların yalnızca yüzde 14’ü 5 yıl boyunca yaşayabilmiştir.
Normal hücreler bir dönüşüm geçirip kontrol dışında büyümeye veya çoğalmaya başladığı zaman kanser oluşur. Hücreler içinde çıktıları çevre dokudan çok farklı bir kütle, yani tümör oluştururlar. Tümörler tehlikelidir, çünkü sağlıklı hücrelerden, besin ve yer çalarlar.
Birçok akciğer tümörü kötü huyludur. Yani bunlar etraflarındaki sağlıklı dokuları işgal edip yok ederler.
  • Tümörler ayrıca yakınlardaki lenf düğümlerine veya kan dolaşımı yoluyla diğer organlara sıçrayabilirler. Bu sürece metastaz denir.
  • Akciğer kanseri metastaz olduğu zaman akciğerdeki tümöre birincil tümör, vücudun diğer kısımlarındaki tümörlere ikincil tümör veya metastaz tümörü denir.
  • Bazı akciğer tümörleri vücudun başka yerlerindeki kanserlerin metastaz tümörleridir. Akciğerler metastazın en yaygın olduğu yerdir.
Akciğer kanserleri genellikle iki gruba ayrılır ve bu iki grup akciğer kanserlerinin yüzde 95’ini kapsar.
  • Sınıflandırma kanseri oluşturan hücrelerin tipine bağlıdır.
  • İki tip akciğer kanseri tümörün hücre boyutuna bağlı olarak ayrılır. Bunlara küçük hücre akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri denir. Bu ikinci kanser tipi birçok farklı tümör tipini kapsar.
  • Küçük hücre akciğer kanseri daha az görülür, fakat daha hızlı yayılırlar ve küçük olmayan hücre akciğer kanserine göre metastaz olma ihtimalleri daha fazladır. Küçük hücre akciğer kanseri genellikle teşhis edilmeden önce vücudun diğer taraflarına yayılmış olur.
  • Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 5’i karsinoid tümör, lenfoma veya metastazsal (vücudun diğer kısımlarından akciğerlere sıçrayan kanserler) hücreler gibi nadir hücre tiplerinden oluşur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder