SUNWOMENS Blogumuzda Sürekli güncelleme çalismalari devam etmektedir.Sitemizi Arkadaşlarınıza,Dostlarınıza ve Tanıdıklarınıza Tavsiye Ediniz!!! Görüs ve önerilerinizi bizimle paylasabilirsiniz ! Paylasimlarinizi yorum bölümüne yazabilir veya'gzmm_2016@hotmail.com'ile iletisime geçebilirsiniz

5 Nisan 2017 Çarşamba

Uyumlu evliliğin nimetleri nelerdir?

Uyumlu evliliğin nimetleri ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlarca yapılan araştırmalar ve testler sonucunda mutlu bir evliliğin bireylerin sağlıklı bir psikolojikyapıya sahip olmasında önemli rol oynadığı tespit edildi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğretim üyelerince evli çiftler üzerinde “Evlilikte Uyum” konulu araştırma yapıldı.
Uyumlu evliliğin nimetleri ile ilgili görsel sonucu
OMÜ eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikret Karahan ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sardoğan’ın yürüttüğü araştırma kapsamında, samsun il merkezinde yaşayan evli çiftler üzerinde bazı testler uygulandı.
Testte puanları yüksek olan çiftler araştırma dışında tutulduktan sonra diğerlerine göre daha düşük puan alan 24 kişilik grup oluşturuldu. Bu gruptan 6 çift deney, 6 çift ise kontrol grubu olarak belirlenerek 10 oturumluk çalışma yürütüldü.
Yaşları 30 ile 45, evlilik süreleri 3 ile 16 yıl arasındaki söz konusu çiftlerin, genel evlilik uyumuyla birlikte aile bütçesi, duyguların ifadesi, arkadaşlıklar, cinsellik ve yaşam felsefesi gibi konularla anlaşma veya anlaşamama durumu, güven, çatışma çözme, boş zaman ve ev dışı etkinliklerde ilişki tarzları gibi konulardaki durumları değerlendirildi.
Yrd. Doç. Dr. Fikret Karahan, araştırma sonucunda, evlilik yaşamının uyumlu sürebilmesinin evli bireylerin insan ilişkileri ve iletişim becerilerinin yeterli düzeyde oluşuyla doğrudan ilgili olduğunun ortaya konulduğunu söyledi.
İlgili resim
Uyumlu bir evliliğe bağlı olarak gelişen evlilik mutluluğu ve evlilik doyumunun insan yaşamında önemli rol oynadığını ve evli bireylerin psikolojik sağlığını yakından etkilediğini belirten Karahan, çalışmanın evlilikte uyum konusunda birçok bilgi verdiğini kaydetti.
Evlilikte uyumun eşlerin mutlaka kendi şartları içinde birbirlerine karşı gerekli anlayışı göstermesiyle mümkün olabileceğini ifade eden Karahan, ”Evlilikte eşlerin kendi aralarındaki iletişim ile toplumsal ortamlarda başka insanlarla kurulan iletişimin aynı olması evlilikte yaşanan sorunları daha da içinden çıkılmaz duruma getiriyor” dedi.
İlgili resim

Bu tür uyumsuzluk sorunlarında eşlerin karşısındaki kişinin eşi olduğu gerçeğiyle daha olumlu davranış sergilemesi gerektiğini vurgulayan Karahan, çalışmanın sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: ”Erkek eşlerin eleştiri karşısında öfkelenmeden dinleme, eleştiri konusunda ‘ben’ dili kullanarak duygularını paylaşma ve saldırganca olmayan tarzda empatik yüzleştirme yapma becerileriyle ilgili uygulamalarda kadın eşlere göre daha çok zorlandıkları ortaya çıktı. Ayrıca isteklerini dile getirirken daha çok emir cümlecikleri kullandıkları saptandı. Kadın eşlerin ise duygu, düşünce ve isteklerini paylaşırken soyut veya genel ifadeler kullandığını, bu durumun iletişimde belirsizliğe yol açtığı ve erkek eşlerin de bu durumdan yakındığını gözlemledik.”
Karahan, eşlerin birbirleriyle uyumunun ve davranışlarının farklılık gösterebildiğini ancak birbirlerine karşı daha hassas davranmalarının sorunları temelde çözdüğünü sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder